Tour de Pologne zespołu Notel Poland powoli zbliża się do mety. Po odwiedzeniu rubieży kraju – dzisiaj czas na podsumowanie stanu wdrożenia sieci 5G w centralnej Polsce: w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu.
Przeprowadzone testy stacjonarne polegały na pomiarach jakości i prędkości Internetu mobilnego 5G w stabilnych warunkach radiowych i bezruchu. Urządzeniami kontrolnymi było Xiaomi Mi 11 (obsługujące standard sygnału 5G), które sprawdziły szybkość oraz jakości transmisji pakietowej w dół i w górę.
Przeczytaj także: Raport z pomiarów stacjonarnych 5G w Krakowie, Lublinie, Rzeszowie
Tak jak w innych częściach kraju, w Bydgoszczy, Łodzi oraz Radomiu badania zostały przeprowadzone w najruchliwszych i najpopularniejszych miejscach miast.
W Bydgoszczy były to okolice Dworca Głównego, Galeria Pomorska, IKEA, Młynu Rothera, osiedla Błonie, Politechniki Bydgoskiej, stadionu Zawiszy, a także Zielone Arkady.
W mieście Włókniarzy skupiono się na przetestowaniu takich punktów, jak: Atlas Arena, Bałucki Rynek, Łódzkie Centrum Onkologii, Centralny Szpital Kliniczny, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, IKEA Łódź, dworzec Łódź Fabryczna, M1, Manufaktura, osiedle Retkinia, Politechnika Łódzka, Port Lotniczy, Radogoszcz Wschód, stadion Widzewa, Urząd Miasta oraz dzielnica Widzew.
W Radomiu punktami pomiarowymi był Dworzec Główny, Galeria Słoneczna, M1, a także osiedle Zamłynie i Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny.
Przeczytaj także: Jak wygląda stan wdrożenia 5G w Warszawie? – raport StationaryTest RFBENCHMARK
Testy pobierania i wysyłania – wyniki 5G only
Najważniejszą kategorią jest średnia szybkość pobierania i wysyłania danych wyłącznie z uwzględnieniem technologii 5G (NSA).
Ze względu na to, że nie wszyscy operatorzy oferują całkowity dostęp do 5G to część testów przeprowadzono jedynie w częściowej dostępności usług 5G. Rezultaty operatorów, gdzie odsetek pomiarów w 5G był mniejszy niż 90% wszystkich testów został oznaczony *.
Nie ma żadnego odstępstwa od normy w porównaniu do innych, przebadanych dotąd miast. Także w Bydgoszczy, Łodzi czy Radomiu wyraźnie najlepszym operatorem jest Plus, który osiąga w każdym mieście wyraźnie ponad 200 Mb/s. Ważną informacją jest fakt, że w Bydgoszczy i w Radomiu pomiarami objęto jedynie 3 z 4 operatorów, a w zestawieniu zabrakło Orange.
W Bydgoszczy triumfował Plus ze średnim wynikiem 240,1 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się Play (118,8 Mb/s), a T-Mobile okazał się wyraźnie najsłabszy (78,6 Mb/s).
W Łodzi rywalizowali już wszyscy operatorzy. Tutaj też na czele znalazł się Plus (220,2 Mb/s), który wyprzedził T-Mobile (145,5 Mb/s). Ostatnie miejsce na podium zajęło Orange z wynikiem 118,7 Mb/s. Na końcu łódzkiej klasyfikacji znalazł się Play (64,4 Mb/s).
W Radomiu także rozpatrywaliśmy wyniki trzech operatorów. Najlepszy okazał się Plus (216,9 Mb/s), a kolejne miejsce zajął T-Mobile (181,8 Mb/s) i Play (77,5 Mb/s).
Jeżeli chodzi o zestawienie użycia technologii 5G przez operatorów to istnieją dość spore rozbieżności. O ile w Łodzi w zestawieniu sklasyfikowano wszystkich czterech operatorów, którzy mieli zbliżony poziom dostępności do sygnału 5G (z wyjątkiem Play), tak w Bydgoszczy i Radomiu mogliśmy wziąć pod uwagę wyłącznie trzech operatorów (zabrakło Orange) z czego Play i T-Mobile nie mogły dorównać w tym aspekcie Plusowi.
Kolejnym ważnym punktem jest zestawienie prędkości wysyłania danych w technologii 5G. Dołączone jest również udział technologii 5G we wszystkich testach prędkości wysyłania.Wyniki, gdzie procent wykonania testów w 5G nie osiągnął 90% zostały oznaczone (*).
Trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę testów wysyłania danych w 5G. W Bydgoszczy najlepszy był Play (72.3Mb/s), a w Łodzi (73.0 Mb/s) i Radomiu (67.4 Mb/s) T-Mobile. Plus notuje wyniki 39.4 Mb/s (Bydgoszcz), 37.1 Mb/s (Łódź) i 45.5 Mb/s (Radom).
Testy pobierania plików
Ciekawą częścią raportu jest zestawienie pomiarów w tzw. trybie FreeMode. Podczas tych analiz specjaliści nie wykluczyli żadnej z technologii, co jest wskaźnikiem subiektywnego doświadczenia użytkownika końcowego w przestrzeni miejskiej.
Ponadto, na wykresach zauważyć można rozkład procentowy poszczególnych technologii w ogólnej liczbie wykonanych testów. To rzeczywista wizualizacja etapu, na którym znajduje się projekt wdrożenia 5G w danym mieście.
W klasyfikacji prowadzonej w trybie FreeMode, Plus naturalnie znalazł się na czele tabeli pobierania danych we wszystkich miastach. W Bydgoszczy wynik 240 Mb/s dał zwycięstwo, przed Play (138 Mb/s), T-Mobile (104,8 Mb/s) i Orange (97,4 Mb/s).
W Łodzi, Plus wyprzedził rywali (220,2 Mb/s), a za jego plecami stoczyła się zacięta walka pomiędzy T-Mobile (148,5 Mb/s), Play (146,8 Mb/s) oraz Orange (123,7 Mb/s).
W Radomiu oprócz wyraźnego lidera, czyli Plusa (216,9 Mb/s), bardzo wyrównane wyniki pozostałych graczy. Na drugim miejscu uplasował się T-Mobile (148 Mb/s), zaledwie o włos wyprzedzając Orange (147,3 Mb/s) i Play (138,4 Mb/s).
W Bydgoszczy, Plus okazał się bezkonkurencyjny w okolicach Zielonych Arkad, gdzie dzięki wynikowi 359,4 Mb/s praktycznie przyćmił pozostałych rywali. Play swój najlepszy wynik pomiarów zanotował w okolicach IKEA (225,8 Mb/s). Inni operatorzy nie zbliżyli się do wyniku ponad 200 Mb/s, a ich najlepsze rezultaty to w przypadku T-Mobile 157,3 Mb/s (stadion Zawiszy) i 177,5 Mb/s w przypadku Orange (osiedle Błonie).
W Łodzi także na pierwszy plan wysuwają się wyniki Plusa, zwłaszcza te zanotowane w okolicach Widzewa (398,7 Mb/s). Play w mieście Włókniarzy najlepszy wynik uzyskał także w okolicach dzielnicy Widzew (297,3 Mb/s). T-Mobile swoje maksimum osiągnął na terenie M1 (263 Mb/s), a Orange także na Widzewie (213,6 Mb/s).
Jak wygląda sytuacja w Radomiu? Plus w tym mieście najlepiej pokazał się w sąsiedztwie dworca Głównego (259,4 Mb/s). Co ciekawe, w tej lokalizacji wyprzedził go Play (289,3 Mb/s), dla którego był to także najwyższy rezultat. T-Mobile z bardzo dobrej strony pokazał się w lokalizacji M1 (277,3 Mb/s), które było także najlepszym punktem pomiarowym dla Orange (216,2 Mb/s).
Testy wysyłania plików
Jeżeli chodzi o rezultaty dotyczące średniej prędkości wysyłania danych w trybie FreeMode to w Bydgoszczy prym wiedzie Play (64,4 Mb/s) i ma wyraźną przewagę nad pozostałymi operatorami. Drugi w tabeli jest Plus (39,4 Mb/s), a podium zamyka T-Mobile 33,1 Mb/s. Na końcu znalazło się Orange (30 Mb/s).
Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda w Łodzi, gdzie na pozycji lidera znalazł się T-Mobile (70,7 Mb/s), który wyprzedził Orange (65,4 Mb/s). Kolejne miejsce przydało w udziale Plus (37,1 Mb/s), który okazał się minimalnie lepszy od Play (36,5 Mb/s).
W Radomiu także duża różnorodność. Tutaj zwyciężył T-Mobile (51,3 Mb/s) przed Plusem (45,5 Mb/s), a z brązem rywalizację zakończyło Orange (36,5 Mb/s). Tabelę zamknął Play (31,7 Mb/s).
W Bydgoszczy Play może pochwalić się wynikiem 83,7 Mb/s osiągniętym na terenie stadionu Zawiszy. T-Mobile najbardziej okazały rezultat odnotował na osiedlu Błonie (50,7 Mb/s), natomiast Plus niedaleko Młynu Rothera (45,3 Mb/s). Orange, podobnie do Play, swój czołowy wynik zanotowało na stadionie Zawiszy (39,8 Mb/s).
Sytuacja w mieście Włókniarzy nie jest jednorodna. Najwyższy wynik T-Mobile osiągnął w okolicy Portu Lotnicznego (94,6 Mb/s). Tym samym śladem podążyło Orange (92,3 Mb/s). Play swoje maksimum notował na Widzewie (63,2 Mb/s), a Plus na terenie M1 (53,7 Mb/s).
W Radomiu sytuacja pod kontrolą Plusa, który w okolicy M1 osiągnął 73,7 Mb/s. T-Mobile najbardziej zadowolony może być z pomiarów na osiedlu Zamłynie (67,7 Mb/s). Pomarańczowy operator najlepiej może wspominać okolicę M1 (40,6 Mb/s). W tym samym sąsiedztwie swój najlepszy rezultat wywalczył Play (57,5 Mb/s).
Testy streamingu
Ważnym aspektem korzystania z technologii 5G jest odtwarzanie filmów w wysokiej jakości. Ten element doświadczenia użytkownika również sprawdzili specjaliści z firmy Notel. Odzwierciedla to wskaźnik średniego czasu buforowania filmu.
W Bydgoszczy najlepszym wynikiem pochwalić się może Plus (2,096 s), choć niewiele gorzej wypadło Orange (2,118 s) i T-Mobile (2,171 s). Play wyraźnie najsłabszy (4,220 s).
Z kolei w Łodzi wyniki zdecydowanie bardziej wyrównane. Najlepszy okazał się Plus (2,044 s), który znalazł się przed Play (2,204 s), Orange (2,205 s) i T-Mobile (2,113 s).
Podobnie zacięta rywalizacja przebiegała w Radomiu. Tutaj najlepsze okazało się Orange (2,002 s), a za tym operatorem uplasowały się Play (2,051 s), Plus (2,054 s) i T-Mobile (2,075 s).
Ważnym miernikiem, który pozwala ocenić komfort przeglądania treści wideo jest ilość zatrzymań filmu w trakcie jego odtwarzania (wymuszona np. buforowaniem). Tutaj bezbłędny okazał się Plus, który jako jedyny we wszystkich miastach uzyskał 100% płynność. Najsłabiej wypadł Play, który w każdym z miast zanotował zatrzymanie strumieniowania wideo.
Podsumowanie wykonanych pomiarów 5G w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu
Poziom wdrożenia w miastach centralnej Polski jest bardzo zróżnicowany. Podczas gdy w Łodzi wszyscy operatorzy notują przyzwoite wyniki, tak w Bydgoszczy czy Radomiu klasyfikacja 5G musiała zostać ograniczona jedynie do trzech operatorów. Niezmiennie pod względem implementacji technologii nowej generacji przoduje Plus.
Liderem 5G jest w tych miastach również Plus. Pamiętajmy jednak, że Polkomtel aktualnie jako jedyny operator wykorzystuje całe swoje pasmo 2600 MHz TDD (n38) o szerokości 40MHz na potrzeby technologii 5G. Natomiast pozostali operatorzy wykorzystują dynamiczne współdzielenie swojego pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem funkcjonalności zwanej DSS (Dynamic Spectrum Sharing).
To już koniec, już niedługo sprawdzimy ponownie stan sieci w naszym kraju i bezzwłocznie powiadomimy was o postępach naszych telekomów!
Przeczytaj także inne raporty z serii pomiarów stacjonarnych 5G:
- Warszawa
- Szczecin i Poznań
- Trójmiasto, Olsztyn i Białystok
- GOP i Wrocław
- GOP #2
- Kraków, Lublin i Rzeszów
1 Comment
Iwona Lewonisk
18 marca 2022, 17:33Swietnie
REPLY